• Profesionálny prístup našich zamestnancov

• Výchovno-vzdelávaciu činnosť v našej MŠ zabezpečujú štyri kvalifikované učiteľky vrátane riaditeľky školy, ktoré majú potrebné vedomosti o špecifikách a osobitostiach detí predškolského veku. Sú schopné analyzovať potreby Vašich detí. Poznajú štandardy potrebné k vykonávaniu svojej profesie. Vedia, že sú zodpovedné za uspokojenie potrieb Vašich detí a ich výchovno-vzdelávací proces prebieha na profesionálnej úrovni. Charakter učiteliek sa vzťahuje na ich osobné cnosti ako je trpezlivosť, odhodlanie, odvaha a úcta k deťom. Sú si vedomé toho, že je nevyhnutné neustále sa vzdelávať a zlepšovať, aby sa dokázali prispôsobiť neustálym zmenám a trendom.

HESLO ŠKOLY:
            „Povedz mi to, a ja to zabudnem.
            Ukáž mi to, a ja si to zapamätám.
            Nechaj ma to urobiť, a ja to pochopím.“

• Ako zvládnuť adaptáciu dieťaťa v materskej škole

• Milí rodičia, vstup dieťaťa do materskej školy je výrazná zmena v jeho živote. Odlúčenie dieťaťa od matky, otca, rodiny a adaptácia na nové  prostredie znamená pre dieťa vždy určitú psychickú záťaž. Deti na túto zmenu veľmi citlivo reagujú. Adaptácia dieťaťa, prispôsobovanie sa novým sociálnym podmienkam je zložitý proces tak pre dieťaťa, pre jeho rodiča, ako aj pre učiteľa.

Adaptačné obdobie – začína sa od prvého dňa dochádzky do MŠ. Každé dieťa ju zvláda individuálne. Reakcie detí na nové prostredie sú odlišné. Prispôsobenie dieťaťa podmienkam materskej školy najčastejšie uľahčujú tieto rady a pravidlá:

• spoznajte pracovníkov MŠ vopred a oboznámte sa s harmonogramom a podmienkami miesta,
            • na začiatku adaptácie by malo dieťa zostať v materskej škole 1-2 hodiny,
            • je potrebné postupne zvyšovať čas pobytu dieťaťa v MŠ, berúc do úvahy odporúčania učiteľa,
            • rodičia musia učiteľa upozorniť na všetky zvláštnosti správania dieťaťa, jeho zvyky a preferencie,
            • vždy sa s dieťaťom s láskou rozlúčte pred vstupom do jeho triedy, nesľubujte mu, čo nesplníte a po príchode preň sa s láskou zaujímajte o to, čo dieťa robilo a ako sa malo,
            • dôverujte učiteľkám svojich detí, vedia, ako adaptáciu zvládnuť.

Najčastejšie pozorovateľné javy dieťaťa v neznámom prostredí sú:

• plač pri lúčení s rodičom,
            • plač pri zmenách v činnostiach (obliekanie na pobyt vonku, jedlo, ukladanie sa k odpočinku a pod.),
            • plachosť, strach, spoločenský ostych,
            • neodpovedanie, nereagovanie na otázky,
            • bránenie sa aktívnejšiemu kontaktu s dospelými aj deťmi,
            • schovávanie sa,
            • strnulé nehybné sedenie,
            • strkanie prstov do úst, nosa,
            • klopenie zraku ako reakcia na očný kontakt,
            • odmietanie jedla,
            • nezapájanie sa do činnosti,
            • odmietanie oddychu na lôžku,
            • agresívne prejavy – kričí, kope, hryzie, hádže sa o zem,
            • vyhľadávanie kontaktu s dospelou osobou, najčastejšie učiteľkou.

Tieto prejavy majú rôznu intenzitu a čas trvania, sú prirodzenými sprievodnými znakmi správania sa dieťaťa v neznámom prostredí. Postupne sa v procese adaptácie zmierňujú a postupne zanikajú.

Faktory sťažujúce adaptáciu:

• precitlivelosť rodiča pri lúčení sa s dieťaťom (stiesnenosť a úzkosť z odlúčenosti od dieťaťa sa prenáša z  rodiča na dieťa),
            • obavy matiek z odlúčenia,
            • nerešpektovanie odporúčaní učiteľa,
            • veľký počet detí v adaptačnom procese,
            • častá absencia dieťaťa,
            • ochorenie dieťaťa,
            • strach dieťaťa z odpočinku,
            • obavy dieťaťa z jedenia,
            • nezrelosť dieťaťa odpútať sa od matky, rodiny.

Ako môžu pomôcť rodičia:

• zosúladiť usporiadanie dňa v rodine s jeho usporiadaním v materskej škole,
            • brať ohľad na telesnú záťaž,
            • ráno ubezpečiť dieťa, kto ho vyzdvihne z materskej školy,
            • čas lúčenia ráno v šatni zbytočne nepredlžovať,
            • byt trpezlivý a dôsledný, nedať sa „zlomiť“ dieťaťom, ak práve dnes nemá chuť ísť do materskej školy.

Adaptačné obdobie trvá tri až šesť mesiacov a neznamená len koniec kriku a plaču pri lúčení sa s rodičom.